Vzpomínky na gymnázium – J. Tázlerová (maturantka 1967)

Vzpomínky na studia.

Studovala jsem na SVVŠ U Balvanu v letech 1964 – 1967. Jmenuji se Jindřiška Tázlerová (roz. Vaněčková)

Chodila jsem do této školy však ještě 8 let základní školy v letech 1956 a-1963. V první třídě se nám vystřídaly 4 třídní učitelky. Ta poslední paní učitelka Věra Růtová (letos slaví 90. narozeniny) nám zůstala až do 7. třídy. Rádi na ni vzpomínáme a občas ji navštěvujeme. Pak nám dali za třídní Hanu Havlíčkovou, ale ta si k nám cestu nikdy nenašla. Vzpomínám také na učitele Holého, Janků, Převrátila, Hradeckého, Vetlého, Rambouska, Hoška, Výborného, … Na škole taky existovalo studentské divadlo Flogiston pod vedením učitele Zdeňka Šmída. V roce 1963 na škole byla základní škola zrušena a žáci přešli na další školy v Jablonci. Většina z naší školy přešla do nově postavené školy na Žižkově vrchu.

V roce 1964 jsem ukončila základní školu a nastoupila na SVVŠ. Naše třída měla za třídní profesorku Matějákovou, kterou jsme měly na dějepis. Byly jsme dívčí třída (v té době jediná na škole) – humanitní větev. Říkali nám „neobyčejná třída“ podle tehdejšího populárního filmu. Kmenová učebna byla v prvním poschodí na konci chodby – okna ke kolejím. Vedle měla naše třídní kabinet.

Ve třídě byly tři řady lavic. Tvořili jsme party právě podle tohoto zasedacího pořádku.

Ale jinak jsme byly dobrá parta a držely jsme pohromadě. V té době byl ředitelem profesor Stanislav Holý – měly jsme ho na češtinu a občanskou výchovu. Byl to skvělý člověk, spravedlivý a jeho hodiny češtiny jsme milovaly. On měl naši třídu taky rád. Jezdil s námi na školní výlety, které mívaly většinou historické zaměření. Ani jsme nepotřebovaly průvodce. Měly jsme za úkol se naučit historii navštívených míst a provázely jsme se samy. Překvapovaly jsme průvodce. A když jsme ještě někde zazpívaly? (v Táboře v katakombách „Ktož sú boží bojovníci“)

Profesorka Matějková nás učila dějepis, biologii profesoři Janků a Matěják, chemii profesor Šmíd, tělocvik a zeměpis profesor Převrátil, fyziku profesor Hradecký, Vetlý a Drábková. Angličtinu vyučovala profesorka Štrosová. Tělocvik také profesorka Horáčková.

Byly to krásné roky. Zážitků spousta – chmelové brigády, výlety – Berlín, Praha, školní výlety.

O tom všem se píše v naší třídní kronice, kterou opatruji od maturity. V roce 1965 bylo 20 výročí školy. Také jsme se podílely na oslavách. To jsme popsaly i ve školním časopise „Rytmus školy“.

Maturovaly jsme v květnu 1967. Maturitní večírek se konal Na Tajvanu u přehrady.

Po skončení studia jsem se nedostala na novinařinu – velký počet uchazečů.

Hned v srpnu jsem nastoupila do práce jako skladová účetní na rekreační chatu Družstevník v Příchovcích. Po třech měsících jsem tam skončila a hned druhý den jsem nastoupila do kanceláře v ČSAD. Tam jsem pracovala jako mzdová účetní 25 let. V roce 1980 jsem si dálkově udělala ekonomické předměty na ekonomické škole v Liberci. Nahrazovalo mi to odborné vzdělání pro moji práci.

Pak mne spolužačka Dáša Strejčková nalákala na Okresní správu silnic, kde jsem pracovala jako pokladní, pak mzdová účetní a referent PAM. Pracovala jsem tam 15 let až do roku 2007, kdy jsem odešla do důchodu. Nakonec jsem celý život pracovala s čísly, když jsem matematiku ve škole neměla ráda. Ráda jsem četla a měla jsem spíše literární sklony. Svoji práci jsem měla ráda a pracovala jsem s bezvadnými kolegy.

Moje spolužačky se také po maturitě pokoušely dostat na vysoké školy, ale ne všechny se tam hned dostaly. No, ale nevzdaly to a tak máme mezi sebou učitelky, profesorky, právničku, vedoucí manželské poradny.

Jedna spolužačka žije v Austrálii, jedna v Německu. V Jablonci nás je málo. Velmi nás zasáhla tragická smrt spolužačky Ivany Cejnarové, která rok po maturitě zahynula při nehodě na železničním přejezdu. Byla to moc chytrá holka a často na ni vzpomínám, kam by to asi v životě dotáhla. Dnešní studentům moc poradit nedokážu. Mají jiné možnosti a také doba je jiní. Nám bývalým studentkám dala studentská léta poznat přátelství a dobrou partu a to se cení po celý život. Dodnes se scházíme v hojném počtu a přála bych vám být mezi námi.

Jsme v tu chvíli stále ty praštěné holky z 3. C.


Otázky, které byly položeny:

  1. Kdy jste studoval/a na našem gymnáziu?
  2. Kdo byl Váš třídní učitel?
  3. Která učebna byla kmenová pro Vaši třídu?
  4. Na co/koho z Vašich studijních let nejraději vzpomínáte?
  5. Vzpomínáte si na nějakou nezapomenutelnou příhodu z doby Vašeho studia na gymnáziu, o kterou byste se chtěl/a podělit se současnými studenty?
  6. Jakým směrem se ubíralo Vaše další studium, kariéra?
  7. Ovlivnilo studium na gymnáziu Vaše další studium či profesní orientaci?
  8. Co byste chtěl/a vzkázat současným studentům a učitelům?